Monday - February 24, 2020

Click here to download a pdf of the Festival Schedule

 

WSU Storytelling Festival Events – Monday, February 24, 2020

Ogden Eccles Conference Center and Peery’s Egyptian Theater, Ogden, Utah

Peery’s Egyptian Theater

(Grade 4 and up)

Ballroom 1.2.3

(Grades K–3)

Ballroom BC

(Grades 2–5)

Ballroom DE

(Grades 2–5)

9:30–10:20 a.m.  Early Bird Stories

Mia Thornock

Kaylee Dillard

Dan and Annie

Eastmond

Kuniko Yamamoto

MC: Shirley Dawson

Reese Draper

Cy Zumbrun

Alan Griffin

Sherry Norfolk

MC: Melina Alexander

Sterling Wilde

Tanner Cahoon

Elizabeth Gibson

Bobby Norfolk

MC: Forrest Crawford

Genesis Duron &

Addi Randall &

Presley Flinders

Sawyer Urry

David Bullock

George McEwan

MC: Dwayne Hansen

10:30 a.m. and 11:30 a.m.  Toddlers at the Treehouse

Phyllis Savage (10:30–10:45 a.m.),

Sherrie West (11:15–11:30 a.m.)

Elizabeth Stewart Treehouse Museum, Ogden, UT

This session is made possible through the generous support of the Treehouse Museum.

10:30–11:20 a.m.  Morning Magic

Charli Watson

Abby Christensen

Virginia Rasmussen

Sam Payne

MC: David Byrd

Alyssa Davis

Quinn Lewis

Mary Louise Hughes

Bobby Norfolk

MC: Jeff Stephens

Alanna Smith & Alexandria Smith

Adelaide McFadden

Suzanne Decaria

Sherry Norfolk

MC: Louise Moulding

Bilingual Session

Karl Behling

Holly Robison

Kuniko Yamamoto

MC: Kristin Hadley

11:30 a.m.–12:20 p.m. Tales to Remember

Racey Roche

Rodman Blazvick

Mikaela Hansen

Sam Payne

MC: Suzanne Christensen

Riley Blakley

Khloe Hodge

Laurie Allen

Kuniko Yamamoto

MC: Jack Mayhew

Zane Tenbrink

Max Thomas

Lynn Wing

Bobby Norfolk

MC: Amy Jamison

Janine Nishiguchi

Sherry Norfolk

MC: Karl Behling

  

WSU Storytelling Festival Events – Monday, February 24, 2020

  

Sponsors Luncheon (By Invitation Only)

1:00 p.m.

Kuniko Yamamoto, Sherry Norfolk, Bobby Norfolk

Union Grill, 315 24th Street, Ogden

 

School Outreach Concerts

Weber School District:

Burch Creek Elementary, 4300 Madison Ave, Ogden

1:20 pm (4-6) and 2:00 pm (K-3)

George McEwan and Virginia Rasmussen

 

Ogden School District:

Horace Mann Elementary, 1300 9th St, Ogden, UT 84404

 1:00 pm

Idlewild Duo and Laurie Allen

Lincoln Elementary, 550 Canfield, Ogden 

 1:00 pm 

David Bullock and Mikaela Hansen

 

Davis School District:

Holt Elementary, 448 North 1000 West Clearfield, UT 84015

2:00 p.m.

Suzanne Hudson and Alan Griffin

 

Charters:

Maria Montessori Academy, 2505 N 200 E, North Ogden

 1:30 p.m.

Dan and Annie Eastmond, and Suzanne Decaria

 

Evening Program

WSU Family Literacy Program Story Time

5:30 – 6:15 p.m.

Bobby Norfolk, Karl Behling & Janine Nishiguchi (QA session)

Elizabeth Stewart Treehouse Museum, Ogden, UT

Sponsored by the WSU Family Literacy Program and the Treehouse Museum

MC: Paul Schvaneveldt

 

Bedtime Stories 

6:30  7:20 p.m.

Come join us for an early evening performance of traditional favorites and tales just right for our  “younger” audiences, sure to spark imagination and sweet dreams.

Sam Payne, Sherry Norfolk 

Peery’s Egyptian Theater, Ogden, UT

MC: Karl Behling

 

Spooky Campfire Tales (7:30  8:30 p.m.)

As the westering Sun bids us goodnight, gather with us to enjoy that old campfire feeling as the stories fly fast and furious to tickle our ribs, bring a laugh, and make us lean in closer to hear more.

Bobby Norfolk, Kuniko Yamamoto

Peery’s Egyptian Theater, Ogden, UT

MC: Sam Payne

 

 

WSU Storytelling Festival Events – Tuesday, February 25, 2020

Ogden Eccles Conference Center and Peery’s Egyptian Theater, Ogden, Utah

 

Peery’s Egyptian Theater

(Grade 4 and up)

Ballroom 1.2.3

(Grades K-3)

Ballroom BC

(Grades 2-5)

Ballroom DE

(Grades 2-5)

9:30–10:20 a.m.  Early Bird Stories

Kaylee Hurd

Madi Doxey

Kristin Clay

Kuniko Yamamoto

MC: Peggy Saunders

Judith Castaneda

Alexander Krumperman

Mary Louise Hughes

Bobby Norkolk

MC: Penée Stewart

Louisa Packham

Bridgette Powell

Elizabeth Gibson

Sherry Norfolk

MC: Ann Ellis

Boston Burton

Gerardo Guzman & Joselyn Rivera

David Bullock

Sam Payne

MC:  Sun Young Lee

10:30–11:20 a.m.   Morning Magic

Rebekah Erickson & Michelle Erickson

Cael Wilkinson

Jan Smith

Bobby Norfolk

MC: Nadia Wrosch

Matt Barney & Oliver Nowak

Bree Belnap & Evie Belliston

Andrew Holmes Kuniko Yamamoto

MC: Ann Ellis

Caitlyn Smith

Florenz Zink Tan

Elaine Muray

Sherry Norfolk

MC: Sheryl Rushton

Lydia Cheshire

Jalan Nye

Holly Robison

Janine Nishigushi

MC: Peggy Saunders

11:30 a.m. –12:20 p.m.  Tales to Remember

Brooklyn Richey

Keegan Barney

Elizabeth Dodds

Bobby Norfolk

MC: Kristin Radulovich

Ella Stewart

Abby Chaffee

Rob Burns

Sherry Norfolk

MC: Peggy Saunders

Honovi Warriner

Jim Luter

Kuniko Yamamoto

MC: Sheryl Rushton

 

  

WSU Storytelling Festival Events – Tuesday, February 25, 2020

  

WSU Educational Storytelling Symposium:

From Climbing Mountains to Climbing Stairs: Shane Farver, Spinal Cord Injury Survivor

1:30–2:30 p.m.

Wildcat Theatre, Weber State University Shepherd Union Building, Ogden

Invited audience: WSU students and faculty, adult community

Presenters: Shane Farver, Dr. David R. Byrd, Dr. DeeDee Mower

 

School Outreach Concerts

 

Weber School District:

South Ogden Junior High, 650 E 5700 S, Washington Terrace

 2:00-3:00 p.m.

Jan Smith and Andrew Holmes 

 

Morgan School District:

Morgan Elementary, 344 E Young St, Morgan  

2:00 p.m.

Janine Nishiguchi and Elizabeth Dodds

 

Ogden School District:

Hillcrest Elementary, 130 N Eccles, Ogden 

1:30 p.m.

Jim Luter and Sam Payne

 

Shadow Valley Elementary, 4911 S 1500 E, Ogden 

2:30-3:20 p.m.

       Karl Behling and Kristin Clay

 

Davis School District:

Fremont Elementary (grade 1-6), 2525 N. 160 W., Sunset, UT 84015  

2:00-3:00 p.m

Elaine Muray and Rob Burns

 

Charters:

Ogden Preparatory Academy 170 15th St, Ogden

 10:15-10:55 a.m. 

Rachel Hedman and Lynn Wing

 

 

Storytelling Festival Dinner

Youth Teller: Charli Watson, Weber School District

Kuniko Yamamoto, Sherry Norfolk, Bobby Norfolk

6:30 p.m.

Timbermine Steakhouse

1701 Park Boulevard, Ogden, UT

by reservation only (before February 14), call 801-626-6272

 

 

WSU Storytelling Festival Events – Wednesday, February 26, 2020

Davis Conference Center, Layton, Utah

Ballroom AEF

Ballroom B

(Upper Elementary)

Ballroom CG

Ballroom DH

9:30–10:20 a.m.  Early Bird Stories

Gage Lichfield

Karlie Sarah Harris

Ginger Parkinson

Bobby Norfolk

MC: Brenda Smith

Clara Short

Katelyn Chamberlain

Kristin Clay

Kuniko Yamamoto

MC: Ryan Cain

Connor Hartley

Bricklynne Ketts

Idlewild Duo

Sherry Norfolk

MC: Shari Leder

Alice Steed

Roc Hansen

Elaine Brewster

       Karl Behling       

MC: Heidi Costello

10:30—11:20 a.m.  Morning Magic

Bilingual Session

Camilla Bruse

Nathaniel Frost

Rachel Hedman

Kuniko Yamamoto

MC: Brenda Smith

Gage West

Liberty Harris

Elizabeth Dodds

Bobby Norfolk

MC: Caitlin Byrne

Adric Williamson

Julia Warner

Suzanne Hudson

Sam Payne

MC: Yimin Wang

Ilikeamakapolionalani Crockett

Anne Jones

Lynn Wing

Sherry Norfolk

MC: Logan Toone

11:30 a.m. – 12:20 p.m.  Tales to Remember

Addison Pettingill

Londyn Murdock

Elaine Brewster

Sam Payne

MC: DeeDee Mower

Samuel Dugdale

Sara Taylor

Ginger Parkinson

Kuniko Yamamoto

MC: Doug Jacobs

Abigail Jackson

Natalie Clark

Laurie Allen

Sherry Norfolk

MC: Yimin Wang

Eva Amin

Madison Taylor

Holly Robison

Bobby Norfolk

MC: Caitlyn Byrne

 

WSU Storytelling Festival Events – Wednesday, February 26, 2020

 

School Outreach Concerts

 

Davis School District:

Endeavour Elementary (grades 1-6), 25 W 1870 S, Kaysville 

2:30 p.m.

Mary Louise Hughes and Elaine Brewster

 

Charters:

Syracuse Arts Academy North, 2893 W 1700 S, Syracuse 

1:00-1:30 p.m. (grades K-3) and 1:45-2:15 p.m. (grades 4-6)

Suzanne Hudson and Holly Robison

 

Family Fun Night

From our Storytelling Family to yours, we invite you to laugh, cry, clap and sing along with stories that feel oh so familiar as we gently explore those moments that bring us together to share a smile and a memory.

Karl Behling, Ann EllisSam Payne

6:30–7:20 p.m.

Davis Conference Center Ballroom B, Layton, UT

MC:  Stephanie Speicher 

 

 Festival Finale: National Storytellers’ Favorites

Don’t miss this fully engaging Finale to a 3-day celebration of stories, imagination, memories and new old favorites. Be here as our talented tellers wrap up our Festival with the best yet, and we just can’t wait for next year already.

Kuniko Yamamoto, Sherry Norfolk, Bobby Norfolk

7:30 p.m.

Davis Conference Center, Layton, UT

MC: Sam Payne

 

 

Weber State University, in compliance with the Americans with Disabilities Act, ensures equal access to all university functions, activities, and programs for individuals with disabilities. Please contact Dr. Chloe D. Merrill at 801-626-7515 at least one week prior to this event to request accommodations in relation to a disability.