Tuesday, February 28th

Weber State University, in compliance with the Americans with Disabilities Act, ensures equal access to all university functions, activities, and programs for individuals with disabilities. Please contact Jackie Shafer at 801-626-7515 at least one week prior to this event to request accommodations in relation to a disability.

Early Bird Stories (9:30–10:20 a.m.)

Ogden Eccles Conference Center and Peery's Egyptian Theater, Ogden, Utah

Peery's Egyptian Theater (grade 4 and up): Brinlee Albright, Mason Miller, Jan C Smith, Bil Lepp  (MC: Barbara Booth)

Ballroom 1.2.3 (grades K–3): Remington Minor & Madilyn Roe, Ruby Maw & Parkin Toula, Suzanne Decaria, Omar & Lori Hansen  (MC: Phyllis Savage)

Ballroom BC (grades 2–5): Isaac Leavitt, Logan O’Donnell, Karl Behling, Antonio Sacre (Spanish Session) (MC: Doug Jacobs)

Ballroom DE (grades 2–5): Stella Hunter, Zoey Franklin, Joan Effiong, Kim Weitkamp  (MC: Douglas Dickson)

Morning Magic (10:30–11:20 a.m.)

Ogden Eccles Conference Center and Peery's Egyptian Theater, Ogden, Utah

Peery's Egyptian Theater (grade 4 and up): Andrew Richey, Matthew Richey, Lynn Wing, Omar & Lori Hansen  (MC: Doug Jacobs)

Ballroom 1.2.3 (grades K–3): Alyssa Wangsgard, Autumn Duncan, Tamra Pratt, Clive Romney  (MC: Penée Stewart)

Ballroom BC (grades 2–5): Keegan Barney, Julia Trotter, Joan Effiong, Kim Weitkamp  (MC: David Byrd)

Ballroom DE (grades 2–5): Jalan Nye, Brighton Summers & Eleanor Patterson, Cherie Davis, Bil Lepp   (MC: Douglas Dickson)

Tales for Toddlers (10:30–11:20 a.m.)

Ogden Eccles Conference Center, Room 101

Anna West, Stephanie Szanter

Tales to Remember (11:30–12:20 p.m.)

Ogden Eccles Conference Center and Peery's Egyptian Theater, Ogden, Utah

Peery's Eqyptian Theater (all ages): Tyson Cheshire, Sydney Conine, Clive RomneyAntonio Sacre  (MC: Melanie Meszaros)

WSU Story SLAM (12:00–1:00 p.m.)

WSU Ogden Campus, Student Union Building, Wildcat Theater

Bring Your Own Story, Hosted by Bill Wight
Theme: "Control"
Co-sponsored by the Weber State University Student Association (WSUSA)

WSU Story Symposium (1:30–2:30 p.m.)

WSU Ogden Campus, Student Union Building, Wildcat Theater)

Crafting the Perfect Story: Storytellers' Secrets 

featuring Kim Weitkamp and Bil Lepp
Organizers: Rosemary Conover, PhD, and Jean Andra Miller, PhD
Co-Sponsored by the Honors Program & the WSU Student Council of UCIRA (Utah Council of the International Reading Association)

School Outreach Concerts (afternoon)

North Park Elementary Grades 4–5 (4046 South 2175, West Roy)  1:15 p.m.  Antonio Sacre

Horace Mann Elementary (1300 9th Street, Ogden)  1:00 p.m.  Karl Behling

Odyssey Elementary (375 Goddard Street, Ogden)  1:10 p.m. (Grades K–2) and 1:45 p.m. (Grades 3–6)  Steffani Raff

Morgan Elementary Grades K–2 & 3–5 (344 E Young St, Morgan)  1:30 and 2:00 p.m.  Suzanne Decaria and Lynn Wing 

South Weber Elementary Grades 1–6 (1285 Lester Dr, South Weber)  2:15 p.m.  Tamra Pratt, Clive Romney

Greenwood Academy  1:00 p.m.  Sam Payne 

WSU Charter Academy (McKay Education Building, WSU Ogden Campus)  11:00–11:20 a.m. and 1:00–1:20 p.m.  Phyllis Savage

CAPES! @ WSU Swenson Gym, 6:30–7:00 and 7:15–7:45 p.m.  Steffani Raff

Stories for Seniors

Washington Terrace Senior Center (4601 South 300 West, Ogden)  12:30 p.m.  Jan C Smith, Cherie Davis

Storytelling Festival Dinner (6:30 p.m.)

Timbermine Steakhouse
1701 Park Boulevard, Ogden, Utah

by reservation only (before February 14), call 801-626-7515

Adric Williamson, Antonio Sacre, Sam Payne, Bil Lepp, Kim Weitkamp